Carl Barks osaa tarjoilla Akulle eksoottisia ympäristöjä ja ammatillisia haasteita, joissa loistaa tai epäonnistua. Niinpä viaton autoilu vie Akun ja ankanpojat Villiin länteen, tai ainakin karjavarkaiden jäljille. Akun ura apulaisseriffinä alkaa fiktiivisten esikuvien jäljessä ja hybris katossa, mutta ojan jälkeen Akua kutsuu allikko. Carl Barksin Aku Ankka 23 ei siis säästele Akua, eikä vauhtia tai vaarallisia tilanteita.

Tämän albumin sarjat ovat pääosin elokuulta 1948. Ikää niillä on siis likipitäen 80 vuotta. Ikä ei niitä kuitenkaan paina, vaan meno on vetreää kautta linjan. Tarjolla on yksi piiiitkä tarina, kolme yhden sivun huumoripläjäystä ja kymmensivuinen Kettujahdissa (Foxy Relations).

Vaikeuksien kautta voittoon
Leijonanosan albumista varastaa Luotilaakson seriffi (The Sheriff of Bullet Valley), joka on aito lännenseikkailu ripauksella tieteisviihdettä. Aku ja pojat bongaavat tienvarresta julisteen, jossa luvataan kunnon palkkio Luotilaaksossa mellastavien karjavarkaiden kiinniottajalle. Liikaa lännenviihdettä nauttinut Aku ilmoittautuu välittömästi palvelukseen.

Akun ura apulaisseriffinä ei käynnisty lupaavasti. Onneksi rannalle ruikuttamaan jätetyt Tupu, Hupu ja Lupu eivät tyydy pyörittelemään peukaloita hotellihuoneella, vaan lähtevät myös konnajahtiin. Osaamisestaan itsevarma Aku asettuu vastakarvaan ja Kyrmy McKyy kiittää ja kumartaa.

Kyrmy McKyyn lisäksi tämä tarina tarjoilee melkoisen runsaudensammion lännensankarien nimiä. Akun toimituksella on pidetty hauskaa näiden kanssa: Hevos-Hank Mustang, Raaka-Rod Ransom, Reikärauta-Remington ja moni muu aiheuttaa hykerryksen tai kaksi. Akun uunoilu tarinan tiimellyksessä tavoittaa sellaiset mitat, että Barksilla käy sankariamme sääliksi ja tarinan lopussa Akukin saa luvan päteä.

Sankarin hohde ei Akulla yleensä kauan kestä, ja niinpä kettujahdin pyörteissä vanha tuttu huonon tuurin ja ylimitoitetun itseluottamuksen yhdistelmä suolaa Akun yritykset auttaa Roope-setää urheiluhenki edellä. Poikien yritys pedata Akulle onnistumisen tunteita kesyä kettua hyödyntämällä päättyy sekin epäonnistumiseen. Lukija palkitaankin tarinan lopussa sangen lystikkäällä kaaoksella.

Tämän albumin kenties hurjin ääneennaurattaja on Aamiainen vuoteeseen (Best Laid Plans), mutta emme nyt kata kuvitusnäytettä siitä blogimme lukijoille, vaan säästämme herkkupalan pennosensa albumiin sijoittaville. Carl Barksin Aku Ankka 23 löytyy nyt Lehtipisteistä ja sarjakuvakaupoista kautta maan. Linkki verkkokauppaamme lymyilee heti tuossa alapuolella.


